Diş Sıkma Tedavisinde Masseter Botoks Uygulaması

Kas dokusuna yeterli dozda uygulandığında hastanın şikayetlerinde ve kozmetik görünümünde belirgin düzelme sağlanabilmektedir.

Diş sıkma tedavisinde botoks

Diş Sıkma Tedavisinde Masseter Botoksu Nedir?

Açıkça görülmektedir ki 21. Yüzyılın temel hastalığı stres ve psikiyatrik bozukluklardır. Gün içinde hayatımızda yaşadığımız stres yaşandığı anda olabildiği gibi akşam uykuya daldığınızda da bulgu verebilmektedir. En sık dışavurum şekli ise diş sıkma ve diş gıcırdatma durumudur. Bu davranış şekli stres bozukluğu dışında da görülebilmekte olup oldukça sık karşılaşılmaktadır. 

Stres kaynaklı yaşanan sorunların dışavurumuna ait diş sıkma ve gıcırdatma davranışının sebep olduğu patolojik durumlar şunlardır:

Çene eklemi üzerindeki sık karşılaşılan bu ağır yüklenme sebebi ile meniskus yapısında ve eklem yüzeylerinde hasarlanma sonucu ağrı. 

Diş yapısında ve mine tabakasında bozulmalar, çene ısırma kuvvetinin ana kas dokusu olan masseter kasında büyüme ve bu büyümenin görsel olarak dışarıdan yüz görünümünü kare-dikdörtgen gibi göstererek kozmetik açıdan sorunlara sebep olmasıdır.

diş sıkma tedavisinde masseter botoks

Botoks bu durumda masseter kasının kasılma kuvvetini azaltarak yukarıda bahsettiğim şikayetlerin gerilemesini sağlamaktadır. Klinik şartlarında kas doku içine yeterli dozda uygulandığında hastanın şikayetlerinde ve kozmetik görünümünde belirgin düzelme sağlanabilmektedir.

Hasta aynı gün sosyal hayatına dönebilmektedir. Etkinin başlaması 2-3 günü bulur. Net etki ise 7-10 günde ortaya çıkar. Kontrole çağrıldığınızda kas gücünde istenilen azalma sağlanamaz ise ek doz botoks uygulaması yapılır.

Yeni bir başlangıç için hazır mısınız?

Mesaj gönder
1
Merhaba 👋 Ben Dr. Başar Kaya, aklınıza takılan soruları whatsapp üzerinden benimle paylaşabilirsiniz.
Call Now Button03129201030