Liposuction (Negatif Basınçlı Yağ Alma)

Liposuction tekniği, deri ile kas tabakası arasında kişinin kilo alması sonucu kalınlaşan yağ dokusunun ince ve özel kanüller yardımı ile vücuttan çıkarılması işlemidir.

Liposuction Nedir?

Liposuction tekniği, deri ile kas tabakası arasında kişinin kilo alması sonucu kalınlaşan yağ dokusunun ince ve özel kanüller yardımı ile vücuttan çıkarılması işlemidir. 

Bu ameliyat için uygun hasta grubu ideal kilosun yakın veya biraz üzerinde olan ve bölgesel yağlanma sorunu olan kişilerdir. Liposuction uygulanan bölgelerde yağ hücre sayısı kalıcı olarak azaldığı için ameliyatın iyileşme döneminden sonra hasta kilo alsa dahi bu bölgeler eski hacimlerine ulaşamazlar.   

Liposuction ameliyatı, bölgesel yağlanma problemlerini düzeltme amacıyla uygulanan ve asıl amacın kilonun azaltılması olmayan bir uygulamadır.

Vücudun yağ dokuya sahip olduğu tüm bölgelerde uygulanabilir. En sık karın, bel çevresi, basen, bacak içi, diz iç bölgesi, meme, çene altı (gıdı), üst-alt bacak, ayak bileği, üst kol, sırt bölgesine uygulanmaktadır.

Hastamın Yorumu

Merak Edilenler

Genel Anestezi

1.5-2 Saat

7-10 Gün

Genel anestezi sonrası ayılma sürecini takiben 2 saat içinde hasta ağızdan beslenmeye başlanır. Bu süreçte nadiren de olsa bulantı ve/veya kusma olabilir. 

Hastanın operasyonu takiben 6-8 saat sonra doktorunuz veya asistanı tarafından kontrolleri yapıldıktan sonra, hastanın da uygun görmesi halinde hastaneden çıkışı yapılır. 

Operasyon gününü takiben 2, 10 ve 30. günde erken dönem kontrolleri doktorunuz tarafından yapılır. 10. gün kontrolünde, eğer yara elverişli ise yara izi ile ilgili yüzeysel uygulanan kremlere başlanır. 

Evde hastanın yara bölgesine kendi pansuman yapması gerekmemektedir. Ameliyat alanında oluşacak ödemin azaltılması ve dokunun daha hızlı iyileşmesi amacıyla masaj ve lenfdrenaj uygulamaları operasyonu takiben 15. günden sonra önerilmekte ve hasta bu uygulamanın yapılabilmesi için özel fizyoterapistlere yönlendirilmektedir. 

Ameliyat sonrasında cerrahi alanın hareketsiz kalabilmesini sağlamak maksadı ile özel korseler yaklaşık 4-6 hafta süresince kullanılmalıdır.

Bilinmesi Gerekenler

Operasyon sırasında liposuction yapılacak alana, öncelikle özel bir sıvı enjekte edilir ve yaklaşık 15 dakika beklenir. Bu sayede çıkarılması planlanan yağ doku şişer ve yağ doku fazlalığı çıkarılması sırasında kanama miktarı minimuma indirilir.

Her cerrahi uygulamada olduğu gibi uygulanan cerrahi işlemin sonuca ulaşması için gereken toplam süre yaklaşık 6-12 ay olarak kabul edilir.

1 ay boyunca hastanın erken iyileşme dönemi olarak kabul edilir ve bu süreçte hastanın kendini ve ameliyat sahasını koruması ve dikkatli olması gerekmektedir. Bu süreçte hastalar sıklıkla sonuç hakkında önyargılara sahip olup yanlış değerlendirmeler yapabilmektedirler. Bu sebeple iyileşme döneminin tamamlanmasını beklemek uygun olacaktır.

Liposuction Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yeni bir başlangıç için hazır mısınız?

Mesaj gönder
1
Merhaba 👋 Ben Dr. Başar Kaya.

Aklınıza takılan soruları whatsapp üzerinden benimle paylaşabilirsiniz.