Karın Germe

Karın ön duvarında göbek deliği ile kemer bölgesi arasında deri sarkmasının da eşlik ettiği doku fazlalığının (yağ dokusu) alınması işlemini tanımlayan ameliyattır.

Tam Karın Germe Nedir?

Karın ön duvarında göbek deliği ile kemer bölgesi arasında deri sarkmasının da eşlik ettiği doku fazlalığının (yağ dokusu) alınması işlemini tanımlayan ameliyattır.

Bu ameliyatta karın kaslarının üzerindeki zar dokusu da sıkılaştırılarak düz bir karın görünümü elde edilir. Ameliyatta bel çevresinde yer alan yağ doku fazlalığının da azaltılması amacıyla liposuction işlemi de sıklıkla uygulanır. Göbek deliği ve kemer bölgesi arasındaki tüm alan çıkarılır.

Bilinmesi Gerekenler

Bir hafta boyunca hastaya hafif kambur durması ve dik pozisyona gelmemesi, dikişlerin gerilmemesini sağlamak ve hastanın ağrısını en az seviyede tutmak amacıyla önerilir.

Karın germe ameliyatını takiben hastanın yatar ve oturur pozisyondan ayağa kalkması sırasında 2-3 gün süre ile yardıma ihtiyacı olabilmektedir.

Her cerrahi uygulamada olduğu gibi uygulanan cerrahi işlemin sonuca ulaşması için gereken toplam süre yaklaşık 6-12 ay olarak kabul edilir.

Merak Edilenler

Operasyon yüzüstü pozisyonda sırt ve bel çevresine liposuction yapılarak başlanır çünkü karın germe ameliyatında karın ön duvarı düzeltilmekte ancak sırt ve bel çevresi ile ilgili problemler düzeltilememektedir.

Liposuction işlemi tamamlandıktan sonra hasta sırtüstü pozisyona alınır ve karın germe cerrahisine başlanır. Kasık bölgesinde iç çamaşır altında kalacak kesi hattından girilerek karın kaslarının önündeki sıklıkla gevşek hale gelmiş olan kas zarına ulaşılır. Bu zar üzerinden göbek deliği bağlantı noktasına kadar ilerlenir.

Göbek deliği korunduktan sonra aynı hat üzerinden karın üst sınırı olan kaburga bölgesine kadar ilerlenir. Daha sonra karın zarı kendi üstüne dikilerek zardaki gevşeklik giderilir ve sıkı hale getirilir. Daha sonra deri fazlalığı çıkarılır. Göbek deliğinin yeni yeri oluşturulur. Drenler konulduktan sonra deri altı ve deri, estetik olarak dikilerek operasyon tamamlanır.

 

Genel Anestezi

4-6 Hafta

Genel anestezi sonrası ayılma sürecini takiben 2 saat içinde hasta ağızdan beslenmeye başlanır. Bu süreçte nadiren de olsa bulantı ve/veya kusma olabilir.

Hastanın operasyonu takiben 6-8 saat sonra doktorunuz veya asistanı tarafından kontrolleri yapıldıktan sonra, hastanın da uygun görmesi halinde hastaneden çıkışı yapılır.

Operasyon gününü takiben 2, 10 ve 30. günde erken dönem kontrolleri doktorunuz tarafından yapılır. 10. gün kontrolünde, eğer yara elverişli ise yara izi ile ilgili yüzeysel uygulanan kremler başlanır. Evde hastanın yara bölgesine kendi pansuman yapması gerekmemektedir.

Ameliyat alanında oluşacak ödemin azaltılması ve dokunun daha hızlı iyileşmesi amacıyla masaj ve lenfdrenaj uygulamaları operasyonu takiben 15. günden sonra önerilmekte ve hasta bu uygulamanın yapılabilmesi için özel fizyoterapistlere yönlendirilmektedir. Ameliyat sonrasında cerrahi alanın hareketsiz kalabilmesini sağlamak maksadı ile özel korseler yaklaşık 4-6 hafta süresince kullanılmalıdır.

Yeni bir başlangıç için hazır mısınız?

Mesaj gönder
1
Merhaba 👋 Ben Dr. Başar Kaya.

Aklınıza takılan soruları whatsapp üzerinden benimle paylaşabilirsiniz.